polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
DEERHOOF Mp3 Album

DEERHOOF
Mp3 Album

Dawno nie widziałem tak doskonałego sposobu przerwania ciszy w aktualizacji strony internetowej jak zaimplementowany przez Deerhoof tej jesieni. Jak przystało na zespół o fantazji bezapelacyjnie plasującej go w czołówce późno- i około-punkowych zespołów, formację nieokiełznaną w bezczelnym podejściu do konwencji, olbrzymiej kreatywności i niepowtarzalnym brzmieniu, czyli jednym słowem niemalże kultowy, po kilku płytach i skutecznym obronieniu uzyskanej renomy, czas przyszedł na jakąś małą składaneczkę, zestaw rarytasików, demówek albo kowerów. Na szczęście, mówimy o ostatniej niezmanierowanej kapeli w San Francisco, więc takie smakołyki dostajemy nie jako bonusową płytkę do greatest hits, ani jako audio suplement do koncertówki z Tokio, lecz kompletnie za darmo w postaci swobodnie replikowalnych mp3-ek na stronie zespołu podpiętej pod stronę ich wytwórni Kill Rock Stars.

Czyli już wiecie jak Mp3 Album znaleźć, teraz kilka zdań dlaczego. Po pierwsze dlatego, że to po prostu Deerhoof, czyli olbrzymia energia, fontanny pomysłów, obłędne rytmy, absurdalny wokal i brzmienie, które choć pozornie surowe, jest jednak dopracowane i unikatowe. Po drugie, po tak błyskotliwej płycie jak Friend Opportunity, nawet ich garażowe demówki warte byłyby sprawdzenia. "Mp3 Album" rzeczywiście głównie odwołuje się do ostatniej płyty, choć napotykamy też wątki ze starszych płyt, to utwory tutaj zawarte są raczej interesującym przekomarzaniem się z własną twórczością, niż odcinaniem kuponów. Alternatywne wersje kawałków składających się na wariacką karuzelę Friend Opportunity czasem pozwalają tym mocniej docenić wersje ostateczne, a czasem okazują się być frapującymi autoreinterpretacjami. Najlepszymi tego przykładami są chyba zamieszczona tutaj wersja obłędnego "Kidz are so small" z szerszą paletą sampli, czy "Someone's swizz-deerhoof mash up we found", na którym jedna z bardziej "rockowych" piosenek ostatniej płyty Deerhoof okazuje się być tłustym hip-hopowym podkładem okraszonym prawdziwie ziomalskimi rymami. Rewelacja. Poza tym, wychodząc poza tradycję remiksów, trio z San Francisco prezentuje wersje swoich kawałków w wykonaniu innych artystów, stąd kower "The Perfect Me" grupy So Cow.

Jakkolwiek absurdalnie by to nie zabrzmiało, czyniąc ludzkości prezent w postaci Mp3 Album Deerhoof nie zawiódł oczekiwań swej nieprzewidywalności. Oczywiście, materiał tutaj zawarty największą frajdę sprawi osobom znającym już dokonania (aktualnie) tria, jak zresztą z reguły bywa w przypadku tego typu wydawnictw. Tak więc tym milej, że nikt nas nie naciąga, lecz znalazł się on po prostu na stronie wytwórni. Niemniej jednak, gdyby z czymś takim debiutował ktokolwiek inny, szczęki po prostu by nam opadły.

[Piotr Lewandowski]