polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
FUCKED UP Couple Tracks: Singles 2002-2009/ Do They Know It's Christmas? | David's Plan 7’

FUCKED UP
Couple Tracks: Singles 2002-2009/ Do They Know It's Christmas? | David's Plan 7’

Fucked Up przez gros swej kariery byli płodni niczym Irlandzcy katolicy u cyrku Monthy Pythona – co podejście, to sukces. Katalog singli poprzedzający pierwszy long-play Kanadyjczyków jest wręcz nie do ogarnięcia. Po sukcesie „Chemistry of Common Life” Matador postanowił więc obniżyć ebay’owe ceny niektórych z tych siedmiocalówek, wypuszczając ponadgodzinną kompilację utworów singlowych, b-side’ów, oraz niepublikowanych demówek i drobiazgów w stylu sesja live dla Daytrotter. Materiał podzielono na dwa dyski. Ten „poważny” otwiera pierwszy singiel w dorobku grupy, rewolucyjny „No Pasaran”, a zamykają alternatywne wersje dwóch killerów z „Chemistry…”. Drugi dysk, choć zawiera nawet więcej numerów niż pierwszy, trwa ciut ponad 20 minut i jest złożony z kawałków nie do końca na serio i/w tym z kowerów indie popowych bandów.
„Couple Tracks” nie pretenduje do skondensowania historii Fucked Up przez pryzmat wybranych singli, choć pierwszy dysk ułożono trochę w taki sposób. Jak to często bywa w przypadku tego typu kompilacji, najciekawszy jest dla fanów grupy. Pokazuje jednak, dlaczego to właśnie Fucked Up reanimowało hard-core dla szerszej publiczności w czasach uwielbienia Animal Collective i Grizzly Bear. Nawet grając w ramach, perfekcyjnie opanowanej, konwencji gatunku, zespół robi wrażenie energią riffów, a wokalista Damien Abraham udowadnia swą nieprzeciętność. Płyta absolutnie nie jest następcą „Chemistry…”, raczej zbiorem tropów do niego prowadzących. I to nawet nie kompletnym, gdyż najbardziej niesamowitego singla Fucked Up, 18-minutowego Year of the Pig, tutaj nie  odnajdziemy. Ale ten jest ciągle dostępny w sprzedaży…

Fucked Up wyróżnia się na dzisiejszej scenie też wiernością, na swój sposób archaiczną, punkowemu aksjomatowi zmieniania świata poprzez muzykę i działalność z nią związaną. Abstrahując zarówno od skuteczności, jak i od dyskusji marketingowym ich wymiarze, niektóre z tych gestów robią wrażenie. Singiel „Do They Know It's Christmas? | David's Plan” jest jednym z nich. Fucked Up zgarnęli w ubiegłym roku za „Chemistry…” nagrodę Juno, czyli kanadyjskiego Fryderyka. Za zdobytą w ten sposób kasę nagrali dwie wersje znanej charytatywnej piosenki z lat 80-tych, zyski ze sprzedaży singla przekazując na trzy organizacje działające na rzecz indiańskich kobiet w Kanadzie. Miast Bono i Phila Collinsa, w wersji AD 2009 Fucked Up wspomagają Ezra Koenig (Vampire Weekend), Bob Mould (Husker Du), Tegan & Sara, Andrew W.K., GZA, Kyp Malone (TV on the Radio), Yo La Tengo, komik David Cross  i Kevin Drew (Broken Social Scene). Ciekawostka? Pusty gest? Ważny manifest? Sami oceńcie. Ale na pewno w nieustającym strumieniu niusów o poczynaniach współczesnych bandów, te dotyczące Fucked Up jako nieliczne mają faktyczną treść.

[Piotr Lewandowski]