polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Trifonidis Downtown Project Trifonidis Downtown Project

Trifonidis Downtown Project
Trifonidis Downtown Project

Projekty Maćka Trifonidisa Bielawskiego mają tendencję do rozrastania się. Na szczęście, z pożytkiem dla muzyki i słuchaczy. Downtown Project zaczynał jako dęty kwartet, snujący kameralne historie na bazie repetycji saksofonu i tuby. Od czasu pierwszego marcowego koncertu do premiery płyty latem zdążył się jednak przeobrazić w zespół wielkości piłkarskiego, z sekcją smyczkową, wibrafonem i perkusjonaliami. Doskonale wzmocniło to dramaturgię i plastykę ciągle kameralnej muzyki Trifonidisa. To ważne, gdyż Downtown to opowieść o mieście. Czasem jazzująca, czasem filmowa, czasem zaskakująca wplecionymi odgłosami Warszawy, nawet tych najbrzydszych jej oblicz, jak dworzec centralny. Trifonidis stara się jednak ukazać to, czego nie dostrzegamy na co dzień. I w mieście, i w wydaniu zebranych tu instrumentalistów. Efektem jest muzyka przemyślana, lecz naturalna i spontaniczna, obrazowa i barwna, a zarazem nie wymagająca wizualnego kontekstu, by rozkwitnąć i być komunikatywną. Choć zdarzają się dźwiękowe zwarcia i dysonanse, a środkowa część płyty bywa dezorientująca, urzeka melodyjność i kameralna zwiewność, a współpraca kwartetu smyczkowego z jazzowymi muzykami wręcz zaskakuje in plus.

Po tej płycie można się zastanawiać, czy Trifonidis sprawdziłby się jako autor muzyki filmowej. Nie wiem. Wiem, że własne historie opowiada z kolegami i koleżankami wspaniale.

[Piotr Lewandowski]

artykuły o Maciek Trifonidis Bielawski w popupmusic

recenzje Tricphonix Street Band/ Trifonidis / Trifonidis Downtown Sextet, Trifonidis, Trifonidis Free Orchestra w popupmusic