polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious

Telefon Tel Aviv, Stendek, Uku
Stacja Orunia | Gdańsk | 07.04.17

Ogłoszenie koncertu Telefon Tel Aviv było wydarzeniem niecodziennym, informacją jakby ktoś wrócił zza światów, w zasadzie nie do końca wiadomo dlaczego. O ile najmocniejsze płyty tego duetu ukazały się w pierwszej połowie minionej dekady, o tyle teraz, kiedy projekt ten jest właściwie działaniem solowym, nie ma pretekstu pod postacią nowej płyty, materiałem też nie rokuje na wiele. Koncert w gdańskiej Stacji Orunia nie pokazał niczego nowego, a raczej uświadomił, że muzyka, którą aktualnie gra Joshua Eustis raczej trąci myszką - a właściwie bardziej siedzi w minionej dekadzie niż jest w stanie zaoferować coś nowego. Elektroniczne pasaże nie zaskoczyły niczym, raczej z utworu na utwór nużyły i w zasadzie podkreśliły to, że wcześniejsze koncerty tego wieczora zabrzmiały ciekawiej.

Uku zaprezentował część nowego materiału, który wymieszał z utworami wydanymi przed trzema laty na  „Intension”. Spokojne elektroniczne melodie fajnie pasowały do jego wokalu - oscylującego gdzieś na przecięciu Saschy Ring z Moderat i Markusa Achera z The Notwist. Być może przydałoby się im więcej odwagi i ułożenia w zwięzłej narracji, dzięki czemu bardziej przyciągałyby uwagę.

Podobne odczucie miałem przy okazji koncertu Stendka, który najbardziej podkreślił pulsację muzyki, a jednocześnie położył nacisk (jak zawsze z resztą) na nieoczywiste zrytmizowanie utworów. Jego muzyka jest gęsta, muzyk bawi się harmoniami i łamaniem przyzwyczajeń do ich prostych struktur, a jednak ciężko było dostrzec płynność poszczególnych utworów w formie jednego koncertu; raczej było to zestaw różnych piosenek niż dramaturgicznie złożona całość. Wieczór był więc ciekawy, ale bez szaleństw. Pewne jest jednak, że w Stacji Orunia - która wbrew pozorom wcale nie leży tak daleko od centrum Gdańska - może, a nawet powinno odbywać się więcej tego typu wydarzeń.

[zdjęcia: Jakub Knera]

Telefon Tel Aviv [fot. Jakub Knera]
Telefon Tel Aviv [fot. Jakub Knera]
Telefon Tel Aviv [fot. Jakub Knera]
Uku [fot. Jakub Knera]
Uku
Uku
Stendek  [fot. Jakub Knera]
Stendek  [fot. Jakub Knera]
Stendek [fot. Jakub Knera]