polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
Trzy Tony  Efekt Księżyca

Trzy Tony
Efekt Księżyca

Trzy Tony to bydgoskie trio w składzie Tomasz Pawlicki (flet, komputer), Mateusz Szwankowski (klarnety) i Jacek Buhl (perkusja, instrumenty perkusyjne), a Efekt Księżyca jest debiutancką płytą tego specyficznego projektu poświęconego muzyce nocy.

Idea, koncept formalny idące za albumem są wyjątkowo precyzyjne i czytelne. Kompozycje z Efektu Księżyca mają być soundtrack’iem dla ogólnie pojętej nocy - pory doby, podczas której zmysły stają się wyostrzone, a subtelne sygnały dźwiękowe nabierają rangi niesamowitości. Muzyce, która sama w sobie ma bardzo ilustracyjną formę, towarzyszy bardzo adekwatna okładka, jak również dosyć surrealistyczne teksty poetyckie autorstwa Mikołaja Zielińskiego, które na samym albumie nie są wygłoszone ani razu. Ciekawy zabieg, pozostawiający słuchaczowi wolność wyboru, czyni z wydawnictwa przekaz polisemiotyczny, co jest dosyć interesującym eksperymentem formalnym. Utwory zgromadzone na Efekcie Księżyca poruszają się w rejonach delikatnej kameralistyki, w której dużą rolę odgrywają charakterystyczne, trochę filmowe, narracyjne melodie prowadzone przez flet i klarnet, jednak z mojej perspektywy najciekawiej na albumie została wykorzystana warstwa rytmiczna, którą Jacek Buhl potraktował z dużą wyobraźnią.

Największą i niestety dosyć dojmującą wadą wydawnictwa jest jego długość, która w zestawieniu z dosyć monotematycznym, jednolitym, sennym klimatem znacznie osłabia siłę rażenia tej muzyki. Gdyby trio dokonało pogłębionej selekcji materiału, to jestem przekonany, że Efekt Księżyca okazałby się płytą o wiele bardziej wyrazistą i pozostającą w pamięci na dłużej. W moim odbiorze dosyć intrygująca narracja towarzysząca wydawnictwu została rozmyta muzyką, która niestety najczęściej kręci się w kółko doganiając własny ogon. Szkoda, bo niektóre momenty albumu (jak chociażby „Krople Księżycowych Strun”) zdradzają większy potencjał, który jednak ginie w natłoku bliźniaczo podobnych kompozycji. Żałuję, ale Efekt Księżyca nie podziałał na mnie w sposób, w jaki bym sobie tego życzył.

 

[Krzysztof Wójcik]