polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious

Karbido
Wzgórze Zamkowe | Cieszyn | 02.05.11

Zespół Karbido pojawili się na festiwalu Kino na granicy ze swoją nasłynniejszą produkcją,  audiospektaklem Stolik. Każdy z muzyków grając na stole spełnia funkcje, które zwyczajowo są im przypisane w bardziej tradycyjnych składach: Michał Litwiniec śpiewa i gra na instrumentach dętych, Marek Otwinowski śpiewa i gra na strunach gitary basowej, Igor Gawlikowski – na gitarze elektrycznej, a Paweł Czepułkowski jest głównie odpowiedzialny za rytmy i grę smyczkiem na strunach gitary elektrycznej. Wszyscy muzycy są odpowiedzialni również za rytmy, szum generowany pocieraniem dłońmi i nożykami po powierzchni stołu i przeróżnego rodzaju przeszkadzajki i instrumenty brzmieniowe: od misy nepalskiej po kieliszki wypełnione cieczą.

Sam występ, nie licząc kilku niekontrolowanych sprzężeń, był niesamowity. Złożyły się na niego swojska, wyluzowana i częściowo uduchowiona część wschodnia, niezwykle energiczna i zagrana ze znacznie większą werwą, niż na The Table DVD cześć zachodnia, humorystyczno-rytmiczne Południe i niezwykłe głęboka (częściowo zakłócona rozmowami festiwalowej publiczości) i bardzo uduchowiona Północ. Odniosłem wrażenie głodu muzyków, którzy po dłuższej przerwie spotkali się przy okazji swojego najsłynniejszego audiospektatklu, mając ochotę na niezwykle intensywną interakcję z instrumentem, sobą nawzajem i publiczością.

Białoruska kolęda Dragon, skandynawska kołysanka Bisal Lul – najbardziej uduchowiony fragment audiospektaklu, szalone I wanna be your dog The Stooges, zinterpretowane w sposób humorystyczny Walk on the wild side Lou Reeda i polska pieśń ludowa Siała baba mak i wreszcie zaaranżowane w niesamowicie energetyczny i nowatorski sposób Safe and warm Komedy – są stworzone na nowo, na pewno nie są to covery, a zupełnie nowe wersje wymienionych kompozycji, gdzie Karbido zostawia swój wyraźny ślad. Ponadto wszystkie te utwory są spojone ogólną koncepcją przedsięwzięcia, która tworzy z niemal godzinnego występu spójną muzycznie, wciągającą słuchacza treść, która formalnie nawiązuje do muzyki współczesnej.

[zdjęcia: Łukasz Folda]

Karbido [fot. Łukasz Folda]
Karbido [fot. Łukasz Folda]
Karbido [fot. Łukasz Folda]
Karbido [fot. Łukasz Folda]
Karbido [fot. Łukasz Folda]
Karbido [fot. Łukasz Folda]
Karbido [fot. Łukasz Folda]
Karbido
  [fot. Łukasz Folda]
Karbido [fot. Łukasz Folda]