polecamy
Podziel się: twitterwykopblipfacebookdelicious
1984 wywiad z Piotrem Liszczem

1984
wywiad z Piotrem Liszczem

Zespół 1984 założony został w 1985 w roku w Rzeszowie przez Piotra "Mizernego" Liszcza. W drugiej połowie lat 80-tych - apokaliptyczny klimat muzyki i tekstów oraz nawiązująca do słynnej powieści G. Orwella nazwa, uczyniły zespół jednym z najważniejszych przedstawicieli nowej fali polskiego rocka. Koncerty na festiwalu w Jarocinie i innych organizowanych w tamtym czasie przeglądach, ugruntowały silną pozycję grupy wśród nonkonformistycznej części młodzieżowej publiczności, a utwory takie jak "Specjalny rodzaj kontrastu", "Tu nie będzie rewolucji" czy "Biała chorągiewka" stały się jej hymnami. W następnych latach zespół rejestruje pojedyncze utwory m.in. w radiowej Trójce, wydaje utwory na płytach składankowych, ma też na koncie jeden singiel. Oba zarejestrowane w tym czasie materiały na duże płyty: "Specjalny Rodzaj Kontrastu" oraz "Anioł w Tlenie" ukazują się dopiero po wielu latach (na co miał wpływ splot wyjątkowo niefortunnych wydarzeń od zamknięcia wytwórni po zaginięcie taśmy-matki). Dopiero w 1991 roku ukazuje się pierwszy pełnowymiarowy materiał - płyta "Radio Niebieskie Oczy Heleny". Mimo nieustannych zmian składu, przypadkowej "polityki" wydawniczej, okresów zawieszenia - "Mizerny" konsekwentnie prowadził swój projekt. Na przełomie 2006/2007 zespół w składzie Piotr "Mizerny" Liszcz i Robert Tuta (muzyk znany m.in. z Hedone, Agressiva 69, Warthegau, NOT oraz zespołu Maćka Maleńczuka) zarejestrował w Łodzi materiał na nowy album. Część utworów zmiksował w USA Peter Guellard, bardziej znany jako Dyda - wokalista łódzkiego Bliztkriegu. Dwa utwory miksowali byli członkowie 1984 : Marek Kisiel i Maciej Miernik w nowojorskim studio Magic Shop. Zapraszam bardzo serdecznie na wywiad z liderem zespołu "Mizernym".

Gratuluję nowej płyty, warto było czekać długie 16 lat na Wasz nowy materiał! Jak się czujesz trzymając w rękach nowy album 1984?

Dziękuję. Bardzo mi miło. Czuję się spełniony i zadowolony. Tym bardziej patrząc na poligrafię.

Zanim porozmawiamy o najnowszej płycie, pozwól, że podrążę nieco temat owych 16 lat fonograficznego milczenia. Dość sprzeczne informacje dochodziły z Waszego obozu w tym czasie. Pora chyba to wyjaśnić raz na zawsze.

Po wydaniu w 1991 r. płyty "Radio Niebieskie Oczy Heleny" zespół popadł w letarg. Dwa lata później skomponowałeś - jak to później określiłeś - helmetowski, riffowy materiał. Jedynym śladem po nim jest utwór "Neo-Nowa Energia" w wykonaniu. Jesus Chrysler Suicide. Co się stało z resztą utworów i jak doszło do tego, iż JCS nagrał ten właśnie numer.

Trudno ten czas nazwać stricte letargiem - był to dla mnie okres bardzo twórczy. Brak odzewu na "Radio..." spowodowany był w głównej mierze zmianami, które zaszły na naszym rynku muzycznym. Niebagatelny wpływ na te zmiany, jak to nieraz w wielu wywiadach powtarzałem, miała sytuacja polityczna naszego kraju oraz media, które zostały przejęte przez ludzi, których gusta zupełnie nie przystawały do muzyki rozwijającej się na świecie i zawierającej chociaż minimalny posmak sztuki - a co za tym idzie progresji, która nas inspirowała.Wielką trudność sprawiało mi też dobranie odpowiedniego składu oraz czysto życiowe i osobiste historie, które wtedy przeżywałem.

Cały materiał, który wtedy skomponowałem, łącznie z "Neo-Nową Energią", o której wspominasz, spotkał się z totalnym niezrozumieniem. Dotyczyło to wszystkich firm, którym staraliśmy się go zaoferować w formie wydawnictwa. Z prośbą o wykorzystanie piosenki "Neo-Nowa-Energia" zwrócił się do mnie Sławomir Leniart - ówczesny gitarzysta JCS. Pytasz co stało się z resztą utworów. Graliśmy je oczywiście przez wiele lat na koncertach, a niektóre z nich takie jak np."Dla kogo pracujesz?" czy "Terror stygmatyzer" znalazły się na naszej najnowszej płycie. W miarę upływu czasu komponowałem zupełnie nowe utwory. Wydawały mi się one bardziej priorytetowe i jak każdy artysta, który chce się rozwijać, porwany nurtem czasu, chciałem przedstawiać swojemu odbiorcy rzeczy bardziej aktualne.

W tamtym czasie niewiele było o Was słychać, jednakże w 1995 r. na łamach "Brumu" zapowiedziałeś przystąpienie do pracy nad zupełnie nowym materiałem. 3 lata później na łamach tego samego miesięcznika opisywałeś nową płytę jako połączenie nowofalowych mroków z nowoczesną technologią, ekscytowałeś się samplerami itd. Wydawało się, że do ukazania nowej płyty dzielą nas dni, może tygodnie. Co się stało z tym materiałem? Dlaczego nigdy się nie ukazał?

Po części odpowiedziałem już na to pytanie. Mogę jedynie dodać, iż strona technologiczna, o którą pytasz, nie szła w parze z rozwojem muzycznym pozostałych członków zespołu. Ten fakt spowodował, że stałem się właściwie jednostką artystycznie autonomiczną. Doprowadziło to do tarć w zespole do tego stopnia, że załamałem się nerwowo. Dlatego też materiał nigdy nie ujrzał światła dziennego - poza pirackimi nagraniami.

Z kolei w 1999 r. zaprezentowałeś nowe emploi zespołu z dwiema perkusjami. Powiedz coś więcej o tym obliczu 1984 i dlaczego było one tak efemeryczne?

Poprzez owe tarcia zmieniłem ponownie skład zespołu, gdyż pojawiły się oferty koncertów. Tak jak poprzednio stworzyłem z nim zupełnie nowy materiał, z którego byłem zadowolony. Sytuacja ta trwała do momentu, w którym część nowego składu popadła w dość poważne problemy związane z substancjami psychoaktywnymi, powszechnie uznawanymi za twarde. Myślę, że reszty nie muszę dopowiadać.

Rok później skład 1984 zredukowany został tylko do Twojej osoby i komputera (również na scenie). Na łamach Gazety Wyborczej zapowiadasz, że masz już 10 kawałków, które zamierzasz wydać na płycie. I znowu nic z tego nie wychodzi.

Po głębszym przemyśleniu, z aspektów czysto moralnych, owego solowego materiału nie chciałem po prostu prezentować pod szyldem 1984.

Kolejny powrót na scenę - tym razem jako trio - przypadł na 2003 r. Powiedz mi dlaczego także ten skład nie wypalił i nie powstała nowa płyta (pomimo, iż mieliście wówczas wydawcę - firmę Boofish)?

W tym czasie doszło do pewnego kompromisu, a skład w którym grałem czyli: Darek Marszałek, Wojtek Trześniowski i ja, po dłuższym okresie zawieszeni wydał mi się adekwatny. Firma Boofish owszem, chciała wydać materiał, który zresztą został nagrany w studio RSC, lecz nacisk pozostałych członków na tak popularną teraz "demokrację" oraz bezpodstawne roszczenia o prawa autorskie, doprowadził do całkowitego rozpadu zespołu w tym składzie. Miał również na to wpływ fakt, iż pozostali członkowie grupy coraz bardziej [być może ze względów ambicjonalnych] uwstecznili moim zdaniem brzmienie zespołu rockowymi zapędami. Przez tą sytuację końcowy rezultat był tragiczny, zaś jako lider czułem zupełną utratę kontroli nad finalnym efektem dzieła.

W chwili obecnej 1984 to duet: Ty oraz Robert Tuta. Powiedz mi jak doszło do Waszej współpracy i dlaczego to właśnie tej edycji 1984 udało się w końcu sfinalizować nagranie i wydanie nowej płyty.

Robert Tuta proponował mi od wielu lat współpracę [niekoniecznie pod nazwą 1984]. Znając jego poprzednie dokonania, charakter oraz gusta muzyczne - mielliśmy okazję wielokrotnie to przedyskutować - zdecydowałem się podjąć z nim współpracę. Robert okazał się człowiekiem niezwykle utalentowanym, elastycznym i co za tym idzie otwartym. Zrozumieliśmy się świetnie. Przede wszystkim Robertowi przypadły najbardziej do gustu pomysły, których nie mogłem przeforsować z poprzednim składem.

Jaki był wkład Roberta w nową płytę? Ograniczył się tylko do aranżacji i obsługi poszczególnych instrumentów czy był to także wkład kompozytorski.

Nie mogę powiedzieć, że wkład kompozytytorski Roberta był równy mojemu, chociażby ze względu na "stare" piosenki, które znalazły się na albumie. Niemniej duch i talent Roberta wprowadził do nich jakość, która idealnie odpowiadała moim gustom. Zaś aranżacyjnie wkład Roberta był równy mojemu. Po raz pierwszy chyba w historii zespołu, pozwoliłem na tak dużą ingerencję w kompozycje. Co za tym idzie, można powiedzieć, że muzykę do tego albumu skomponowaliśmy razem.

A jaką rolę w nagraniu i wydaniu nowej płyty odegrał Maciej Werk, lider łódzkiego Hedone? Czy to właśnie dzięki niemu doczekaliśmy się wreszcie premierowego albumu?

Maciek odegrał rolę niebanalną. Zaplecze i klimat jaki stworzył podczas pracy nad płytą w warunkach jakich żyjemy, określiłbym jako luksusowy. Zaś jego sugestie co do brzmienia, aranżacji itd.okazały się wyjątkowo trafne. Przez to jakby stał się trzecim członkiem zespołu. Po raz pierwszy spotkałem się z takim szacunkiem od strony wydawcy. Pozdrawiam również Marcina Tercjarka, współwłaściciela Love Industry - równie miłego i wspaniałego człowieka.

Powiedz coś więcej o procesie nagrywania "4891". Jaki był klucz w doborze repertuaru (część utworów, m.in. "Ćma", "Dla kogo pracujesz?", "Zimna kraina" czy "Plastikowy Ocean" znane są już od dawna z Waszych koncertów). Powiedz mi także, które piosenki są najnowsze, najświeższe.

Pierwsze zarysy piosenek powstały w Łodzi, u Roberta w domu, latem ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę ilość materiału skomponowanego przeze mnie przez lata hibernacji, o której wspomniałeś, nie mieliśmy zbyt wielkich trudności z doborem utworów. Każdy z nich, który przesłuchiwaliśmy z Robertem wydawał się równie wartościowy - przede wszystkim w jego mniemaniu. Zadziałało więc tu trochę prawo loterii. Jednocześnie chcieliśmy dobrać te piosenki tak, żeby tworzyły spójną całość z zupełnie premierowymi numerami, napisanymi pod kątem tego albumu. Najnowsze z nich to: "Wieże Babilonu", "2007", "Zahipnotyzuj mnie" oraz "Człowiek". Kiedy mieliśmy już gotowe aranżacje piosenek, podwoje swojego studia otworzył nam Maciek, dając jednocześnie nieograniczony czas na ich opracowanie. W międzyczasie pojawił się pomysł kooperacji z muzykami zaprzyjaźnionymi lub bezpośrednio związanymi z zespołem, przebywającymi w USA. Chodzi tu o Dydę oraz Marka Kisiela i Maćka Miernika. Efektem czego są miksy oraz produkcje zrealizowane przez nich na płycie. Pracę nad płytą zakończyliśmy wiosną tego roku.

Ile, tak naprawdę, masz Piotrze jeszcze w zanadrzu piosenek. Pewnie jest tego na kilka płyt? Czy możemy spodziewać się, że kolejny album zespołu ukaże się o wiele szybciej? Od czego to zależy? Otworzysz swoje archiwa czy raczej będziesz komponować nowe rzeczy?

Na pierwsze z pytań odpowiedziałeś już sobie sam. W chwili obecnej zaczęliśmy już komponować piosenki na nowy album. Na pewno sięgniemy po archiwa, jednak nie jestem pewny czy z nich skorzystamy. Może raczej dodamy stare wersje piosenek jako bonusy lub umieścimy je na swojej stronie internetowej. Data wydania nowego albumu nie jest do końca zależna od nas, tylko od szefostwa Love Industry. Oczywiście, chcielibyśmy to zrobić jak najszybciej.

Moim ulubionym utworem na Waszej nowej płycie jest "Człowiek". Wspaniale się rozwija i posiada to samo "coś", które urzekało mnie w Waszych starszych numerach, typu "Pierwszy Śnieg". No i ten tekst, pod którym śmiało mogę się podpisać: "Ja jestem strasznie zmęczonym człowiekiem, nie mam czasu na nowości, urodzony na chwilę tuż przed nowym wiekiem, układam puzzle ze skrawków całości.". Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym utworze?

Nieznoszę dopowiadać tekstów, choć niejednokrotnie zostałem do tego zmuszony. Jednak zrobię to po raz kolejny bo mam nadzieję, że historia ta ukaże się w Waszym piśmie bez cenzury. Inspiracją do tekstu było niesamowicie traumatyczne dla mnie wydarzenie. Historia zdarzyła się na sali intensywnej terapii. Na bardzo małym łóżeczku leżało 9-cio miesięczne dziecko, znajdujące się cały czas w bardzo mocnym, permanentnym ataku epilepsji. W tym stanie znajdowało się od urodzenia o czym powiadomili mnie lekarze. Dziecko to podłączone było do całego zestawu urządzeń podtrzymujących życie - praktycznie w każdej jego części ciała tkwił jakiś chirurgiczny instrument.Widok ten był koszmarny. Przerażające było to, że dziecko wydawało z siebie przeraźliwe i jednocześnie błagalne w swoim brzmieniu dźwięki - był to swoistego rodzaju egzorcyzm. Najbardziej przejmujące było jednak to, że chłopczyk ten cały czas wyciągał przed siebie ręce jakby szukając pomocy - takie było moje wrażenie. Tego tekstu nigdy nie zapisałem na kartce papieru. On jak mantra utkwił w mojej głowie.

W Twoich tekstach zawsze dominowała mroczna tematyka, futurologia, nihilizm i kultura śmierci. Opisywałeś ciemne strony życia. W jednym ze starszych wywiadów powiedziałeś, że jesteś heretykiem. Jak to się ma do Ciebie dziś? Zmieniło się coś przez te lata? Po zapoznaniu się z tekstami z nowej płyty odnoszę wrażenie, że raczej nie.

Myślę, że dla każdego artysty piękno świata jest oczywiste. Im większa wrażliwość, tym większe widzenie świata w sensie kosmologicznym.Wrażenie ogromu wszechświata i tajemnica jego powstania dodają temu pięknu jeszcze większego uroku. Uważam, że w każdym myślącym człowieku tkwi odwieczna ciekawość jej poznania - stąd być może bierze się moja futurologia. Nihilizm i kultura śmierci - która jest wypadkową błędów cywilizacyjnych, za którymi idzie całe zło znanego nam świata - jest trudna do przeoczenia. A ja od kiedy zyskałem świadomość życia, już jako dziecko, byłem i jestem nią przerażony, co niewątpliwie przekłada się na moje teksty. Zostałem wychowany w katolickiej rodzinie, od dziecka karmiony religią monoteistyczną. Ludzie [nie mówię o mojej rodzinie], którzy powierzali mi wiedzę o tej religii, sprawiali, że kojarzyła mi się ona ze wszystkimi najgorszymi cechami, które drążą ten świat. Samoczynnie powstał we mnie bunt przeciw temu. Gryzło się to jednocześnie z podziwem dla Boga, w którego jeszcze wtedy wierzyłem w kategoriach kulturowych. Myślę, że to co powiedziałem do tej pory, już może uchodzić za herezję, więc automatycznie możesz to uznać za odpowiedź na Twoje pytanie.

Jak wyglądają obecnie Wasze koncerty? Wspomagacie się z Robertem dodatkowymi muzykami? Kiedy i gdzie będziemy mogli Was zobaczyć w najbliższym czasie? Czy szykuje się jakaś regularna trasa zespołu?

Trudno mi z pozycji wykonawcy ocenić jak nasz koncert wygląda i nie mi to oceniać, więc może powiem tylko tak, że wychodzimy na scenę we dwóch. Robert obsługuje bas i maszyny, jednocześnie prowadząc drugi wokal. Ja zaś pełnię funkcję gitarzysty i wokalisty. Myślę, że ma to posmak ascezy i minimalizmu, gdyż takie jest w tej chwili nasze założenie. Muzykami wspomagamy się w tej chwili jedynie w studio i to w bardzo ograniczonym aspekcie. Taka wizja nam odpowiada idealnie. Wszelkie wiadomości odnośnie naszych koncertów są zamieszczane na naszych stronach: www.myspace.com/1984poland i www.1984.serpent.pl . W obecnej chwili jesteśmy w początkowej fazie promowania naszego materiału i liczymy w związku z tym na odzew organizatorów. Sami też staramy się o to zadbać. Jednak wiąże się to w tych czasach z coraz większymi kosztami i nie jest to łatwe. Jeżeli takowa trasa nam się przytrafi, na pewno o niej poinformujemy na naszych stronach.

Nie chciałbym w tym wywiadzie zbytnio grzebać w Waszej historii z lat 80-tych, która została już wielokrotnie opisana. Słynne są już choćby same opowieści związane z nieukazaniem się Waszych 2 pierwszych płyt. Powiedz mi jednak jak zapamiętałeś tamte lata. Z jednej strony smutne i szare czasy komuny, a z drugiej strony freedom jaki dawała Wam muzyka i możliwość grania. Czy zespołom nie było wtedy paradoksalnie łatwiej?

To, że zaginęła taśma-matka "Specjalnego rodzaju kontrastu" na pewno przyczyniło się do zminimalizowania naszych szans w odniesieniu sukcesu na rynku. Bez fałszywej skromności uważam, że jak na tamte czasy mógł to być dla polskiej muzyki album przełomowy i takie miałem ambicje. Więc strata była niepowetowana. "Anioł w tlenie" był naszym eksperymentem w stronę muzyki gitarowej, gdyż uważałem, że jedyną szansą na rekompensatę - w sensie artystycznym - po stracie "Specjalnego rodzaju kontrastu" będzie jego anagram. Materiału tego nie przełknął nikt w żadnej rozgłośni radiowej, ani tym bardziej firmie. Nie rozumieli go nawet najwięksi fani zespołu i wydawał im się niestrawny. Ktoś powiedział kiedyś, że nagraliśmy ten materiał o 10 lat za wcześnie. A jak zapamiętałem tamte lata? Czasy te były tragiczne, a to, że paradoksalnie było nam wtedy łatwiej uważam za ewidentną bzdurę. Za to faktem jest, że sztuka w okresach wojny, który to czas tak wtedy postrzegałem, była niewątpliwą alternatywą na zastaną rzeczywistość i trudną do zdefiniowania przez ówczesną władzę szansą na w miarę wolną wypowiedź. Istniała przecież wtedy cenzura. W moim mniemaniu od tych czasów nic się nie zmieniło, bo cenzura ma się dzisiaj lepiej niż kiedykolwiek. Jednakże wtedy było łatwiej o tyle, że istniał jeden wspólny wróg i każdy kto w swoim opisie walczył z istniejącym systemem, łatwiej mógł być postrzegany za bohatera, z którym integrował się tłum.Więc automatycznie mniej ważna stawała się forma, a ważniejsza treść, która oderwana od formy zniszczyła Jarociński Festiwal. Polityka.polityka. Niektórzy zaczęli zdawać sobie z tego sprawę, bo zrobiła się z tego pewnego rodzaju koniunktura. Moją odpowiedzią na ten stan rzeczy był pomysł założenia zespołu Wańka Wstańka. Niezaprzeczalne jednak jest to, że powstawało wtedy wiele pięknych, ważkich dzieł nie tylko muzycznych, które miały i mają do tej pory wpływ na sztukę naszego kraju. Na tym skończę, gdyż uważam, że temat mógłby być rozprawą socjologiczną ciągnącą się bez końca. Owoce z tego drzewa zrywamy do tej pory.

Obowiązki wokalisty przejąłeś dopiero kiedy kolejni wokaliści poodchodzili z zespołu ( Bufet, Roman Rzuciło i Paweł Tauter). Taki byłeś nieśmiały i skromny? Wokal masz przecież dość charakterystyczny.

Tak. Taki byłem nieśmiały i skromny (śmiech).

No cóż, naprawdę nie czułem sie wtedy na to gotowy - nawet z racji brzmienia głosu. Była też osoba z ktorej zdaniem bardzo sie wówczas liczyłem, ktora w swojej opinii przekreśliła mnie absolutnie jako wokalistę. Był to człowiek od którego zależało bardzo wiele na początku mojej - hmm... nazwijmy to - kariery. Powiedzieć mogę tylko, że personalnie i organizacyjnie był to człowiek bardzo mocno związany z moim jarocińskim debiutem. Faktem było, że mój głos w wieku 17-18 lat (byłem najmłodszym członkiem zespołu) miał jeszcze znamiona mutacji i bardzo się tego wstydzilem. Wokaliści z którymi pracowałem byli więc rodzajem pewnego kompromisu. Nie ukrywam jednak, że odczuwałem przez to pewien komfort - jako kompozytor nie traktowałem treści ktorą niosły kompozycje ambiwalentnie - co dawało mi możliwość jej bardziej obiektywnej oceny. Jednak z czasem praca z nimi stawała się trudniejsza bo mój pomysł sposobu interpretacji kłócił się z ich ambicjami. Niedługo po tym chłopcy wyemigrowali z kraju i sprawa rozwiązała się sama - przestałem dośpiewywać a zacząłem śpiewać. Spełniło się to, czego zawsze chcialem. Mój debiut jako wokalisty zaczął się od nagrań na płytę "Anioł w Tlenie". Miałem i mam do tej pory ogromną tremę. Pracuję nad tym cały czas i pewnie nigdy do końca nie będe zadowolony z siebie w tym aspekcie - choć sprawia mi to niebywałą radość, lecz ta ambiwalencja...

Byliście zaliczani do nurtu nowej/zimnej fali. Czy sami też tak siebie postrzegaliście? Co Was inspirowało? I dlaczego to właśnie w Rzeszowie nastąpił taki wysyp kapel nowofalowych?

To dziennikarze wrzucili nas do tego wora. W Rzeszowie byliśmy pierwszym zespołem, który inspirował się takimi zespołami jak Bauhaus, Joy Division itp. jednocześnie przełamując tak wtedy modną ekscytację muzyką progresywną w stylu Rush czy Yes oraz wszechobecnym metalem a'la TSA. Automatycznie jako novum daliśmy przykład i szanse powstania grup, które tę nowofalową rzeszowską scenę razem z nami stworzyły. Byliśmy dumni, że w pewnym sensie staliśmy się za to odpowiedzialni. A że scena powstała bardzo mocna, nie trzeba nikomu - kto tymi czasami się interesuje - przypominać. Z czasem uważam, że wyrobiliśmy sobie swój własny, oryginalny i jednocześnie niepodrabialny styl.

Nadal mieszkasz w Rzeszowie?

Tak, ale tylko domieszkuję. Pomimo utrudnień natury życiowej i moim zdaniem brakiem jakiegokolwiek muzycznego środowiska w chwili obecnej (wszyscy więksi artyści z tego miasta pouciekali) Rzeszów to ładne miasto. Na tym skończmy.

Czy mógłbyś krótko scharakteryzować Wasze 3 płyty z tamtych czasów ?

"Specjalny rodzaj kontrastu" - materiał nie do przebicia, bezkonkurencyjny biorąc pod uwagę nawet ostatnią płytę. "Anioł w tlenie" - tak jak już wcześniej wspomniałem był naszym eksperymentem w stronę muzyki gitarowej. Natomiast "Radio Niebieskie Oczy Heleny" to kompromis pomiędzy tymi obydwiema płytami, ale kompromis w dobrym sensie. Jeszcze jeden dowód na to, jak zespół potrafi być elastyczny jednocześnie zachowując swój charakter.

Na Waszej stronie w MySpace w rubryce "wpływy" napisano: Alien Sex Fiend, Foetus, Marc Almond, Coil, Swans, Einstuerzende Neubauten, Bauhaus, Depeche Mode, Nick Cave, Kraftwerk, Aphex Twin, Pigface, Young Gods, David Sylwian, Air, Love And Rockers. Zgadza się? Czego obecnie sobie słuchasz? Odkrywasz w muzyce jeszcze coś nowego?

Słucham mnóstwo muzyki - czasami zupełnie różnej gatunkowo. Zależnie od nastroju lub czasem potrzeby inspiracji. Uważam, że na świecie wciąż powstaje masa wspaniałych rzeczy. Mogę powiedzieć czego słuchałem dzisiaj i super mi się podobało: TV on the Radio, Junior Boys i Underworld. Tutaj chciałbym dodać, że muzykiem, który ma największy wpływ na to co muzycznie robię jest wykonawca bliżej znany jako Prince i myślę, że jest to największy paradoks tego wywiadu.

I na koniec powiedz mi jeszcze co słychać w obozie Wańki Wstańki?

Zapraszam wszystkich na na stronę: www.wankawstanka.com oraz www.myspace.com/wankawstankaandtheludojades

Dziękuje bardzo za rozmowę.

[Marcin Jaśkowiak]

artykuły o Barn Owl, Barycz, Bassisters Orchestra, Batida, Battles, Batuk, Bauchklang, Ben Frost, Benoit Pioulard, Arnaud Rebotini, Arrington De Dionyso, Arts The Beatdoctor , Asi Mina, Asian Dub Foundation, Asphyx, Asuna, Awesome Tapes From Africa , B. Fleischmann, Bad Light District, Amon Tobin, And You Will Know Us By The Trail Of Dead, Aneks Do Roku 2010, Anja Garbarek, Antigama, Antti Tolvi, Apteka, Arab Strap, Aria Jalali, Brns, Brzoska I Gawroński , Buke And Gase, Bussetti, Calexico, Califone, Caribou, Carl Michael Von Hausswolff, Carla Bozulich, Chicago Odense Ensemble, Chile, Chris Carter & Cosey Fanni Tutti, Chrome Hoof, Co La, Coldair, Coldcut, Colin Stetson, Contemporary Noise, Contemporary Noise Quintet, Bill Orcutt, Birdy Nam Nam, Black Rain, Blackaliciuos, Blindead, Blue Raincoat, Bnnt, Bonobo, Boris, Brandt Brauer Frick, , 10 Lat Atp, 100nka, 13 & God, 2:54 (two: Fifty Four), 31knots, A Hawk And A Hacksaw, A Sea Ov Smoke, Alan Mckim, Alex Ward , Alias & Dosh, Alice Russel, Alien Sex Fiend, Alvarius B, Dj Cam, Dj Lenar, Dj Q-bert, Dj Shadow, Dj Spooky, Dj Tonk, Dominik Strycharski, Doomriders, Doug Scharin, Doug Shipton, Dour Festival , Dr. Rubberfunk, Duane Pitre, Dub Trio, Dustin Wong, Duy Gebord, Dva, Earth, Ebola Ape, Echoes Of Yul, Ecstatic Sunshine, Editors, Egoist, Einsturzende Neubauten, Electric Electric, Elegi, Eleven Tigers, Emade, Emeralds / Oneohtrix Point Never, Flying Lotus, Fog, Föllakzoid, Foql, Four Tet, Franz Ferdinand, Frozen Bird, Fuck Buttons, Fucked Up, Father Murphy, Felix Kubin, Fenster, Fields Of The Nephilim, Fink, Fiona Apple, Fisz, Flapjack, Enablers, Eric Chenaux, Etamski, Etamski / Piernikowski, Ete Popup, Evidence, Ex-easter Island Head, Extra Life, Factory Floor, Fantômas , Deadbeat, Deathprod, Deerhoof, Demdike Stare, Denseland, Desert Sessions, Diamanda Galas , Different State, Dälek, Dangerdoom, Daniel Drumz, Daniel Higgs, Daniel Martin-mccormick, Daniel Pigoński, Dave Huismans, David Lynch, Dead Can Dance, Dead Combo, Corrections House, Corruption, Ctrl Alt Del, Cukunft, Cult Of Luna, Czechoslovakia, D4d, Daimonion, Jacaszek, Jacek Mazurkiewicz, Jackie-o Motherfucker, Jaga, Jaga Jazzist, Jaimie Branch, Jamal, James Holden, Insidious Disease, Iron & Wine, Isis, Ivar Grydeland, J Dilla, Hood, Horse Lords, How How, Htrk, Hubert Zemler, Ian Svenonius, Igor Boxx, Incubus, Indigo Tree, Indukti, James Leyland Kirby, Jazzpospolita, Jeff Zentner, Jello Biafra With The Melvins, Jenny Hval, Jerzy Mazzoll, Jesu, Jesus Chrysler Suicide, Jlin, Johannsson, Jojo Mayer, Josephine Foster, Joshua Abrams, Jozef Van Wissem, Julia Holter, Julian Lynch, Julian Sartorius, Kaitlyn Aurelia Smith, Kamil Szuszkiewicz, Kangding Ray, Kapela Ze Wsi Warszawa, Karbido, Kari Amirian, Karol Schwarz All Stars, Karpaty Magiczne, Keep In Time, Ken Vandermark, Ken Vandermark | Tim Daisy | Paal Nilssen-love, Ketha, Fuka Lata, Function , Gabriel Araujo, Gang Gang Dance, Ganglians, Gary Lucas, Gathaspar, Gentleman, Gina Southgate, Girls Against Boys, Hanne Hukkelberg, Hańba!, Hatti Vatti, Health, Helm, Hexstatic, Hey!tonal, Hidden Orchestra, Hjálmar, Hokei, Glenn Branca, Glissando W Teatrze Dramatycznym, Gong Gong, Gówno, Gregory Raimo, Guardian Alien , Guess Why, Hailu Mergia, Luke Abbott, Łukasz Kacperczyk, Łukasz Rychlicki, Maciek Trifonidis Bielawski, Madvillain, Magic Carpathians & Tomasz Hołuj / Noise To Silence, Magik Markers, Maja Ratkje, Małe Instrumenty, Man Forever , Marcin Dymiter, Marcin Pryt, Marcin Rychlewski, Marnie Stern, Mary Halvorson, Masala, Master Musicians Of Bukkake , Mastodon, Matana Roberts , Mats Gustafsson, Max Tundra, Mazen Kerbaj I Sharif Sehnaoui, Melvins , Menomena, Meridian Brothers, Michael Chapman, Michael Rother , Michał Górczyński, Micromelancolié, Mike Ladd, Mike Ladd & Vijay Iyer, Mike Majkowski, Mikołaj Trzaska, Mikrokolektyw, Miloopa, Miłosz Pękala, Mirt, Molly Nilsson , Monolake, Monosylabikk, Mordy, Mostly Other People Do The Killing, Mothra, Nervy, Neurosis, Nhk'koyxen, Ninos Du Brasil, Nisennenmondai , Niwea, Nobody, Nomeansno, Noon, Noveller, O/r, Of Montreal, Ola Rzepka, Olgierd Dokalski , Olo Walicki, One Million Bulgarians, Oneida, Oneohtrix Point Never, Oranżada, Oren Ambarchi, Ought, Oxbow Acoustic Duo & Boris, Pablopavo I Praczas, Painkiller, Paprika Korps, Mount Eerie, Mudhoney, Mugison, Múm, Muzykoterapia, My Brightest Diamond, Napszykłat, Nate Wooley, Levity, Liars, Life Of Agony, Lightning Bolt, Liquid Liquid, Liście, Little Women, Louie Austen, Lucky Dragons, Ksawery Wójciński, Kuedo, Kyst, L'enfance Rouge, La Vampires, Lali Puna, Lao Che, Larry Polansky, Leafcutter John, Kid Koala, Kim Hiorthoy, Kirk, Kong, Konono No. 1, Kristen, Krojc, Kronos Quartet, Król, Krzysztof Gajda, Pustki, Pyrrhon, Q And Not U, Quannum, Radian, Radiohead, Rafael Anton Irisarri, Rafał Iwański I Anna Pilewicz, Rahzel & Mike Patton, Railcars, Rashad Becker , Rasmentalism, Ray Dickaty, Ridin' Thumb, Rjd2, Robert Hampson , Robert Piotrowicz, Robotobibok, Rss Boys, Rudresh Mahanthappa, Sam Amidon, Sam Prekop, Sam Shalabi, Samo, Sao Paulo Underground, Saroos, Scott Kelly, Scout Niblett, Portishead, Potty Umbrella, Powerhouse Sound, Prefuse 73, Profesjonalizm, Protomartyr, Psychoformalina, Pttrns, Pulsarus, Pussykrew, Something Like Elvis, Sonic Youth, Soulfly, Sound Directions, Stefan Schneider , Stefan Wesołowski, Steve Gunn, Stian Westerhus, Strapping Young Lad , Subtle, Sir Richard Bishop, Skalpel, Skeletons, Sleaford Mods , Sleater-kinney, Słonina, Sofa Surfers, Sole, Somadrone, Sculpture, Selvhenter, Semantik Punk, Senser, Shellac, Shining, Shofar, Shogun Kunitoki, Sightings, Sing Sing Penelope, Pink Freud, Piotr Kurek, Pissed Jeans, Pivot, Plum, Plum | Woody Alien, Poliça, Polvo, Paristetris, Part Chimp, Pasimito, Paul Wirkus, Paula I Karol, Peter Evans, Pharcyde, Phil Elverum, Philip Jeck, The Thermals , The White Birch, The Young Gods, Thee Oh Sees, Tied & Tickled Trio, Tim Hecker, Tin Pan Alley | Ed Wood, Tippa Irie, Tom Bednarczyk, Tom Waits, The Phantom, The Procussions, The Psychic Paramount, The Residents, The Roots, The Saintbox, The Shins, The Skull Defekts , The Streets, The Jesus Lizard, The Kurws , The Light, The Mars Volta, The Melvins, The Necks , The Notwist, Tomahawk, Tomasz Dąbrowski, Tomasz Sroczyński , Tool, Toro Y Moi, Tortoise, Touchy Mob, Trans Am, Trevor Dunn, Triosk, Trottel, Trupa Trupa, Tu Fawning, Tu Nadaje Anatomia Rekina, Tune-yards, Tv On The Radio, Twilite, Ty, Ukryte Zalety Systemu, Ul/kr, Unkle, Ursula Rucker, Us3, Valerio Tricoli, Variete, Vavamuffin, Velma, The Complainer, The Core, The Cyclist, Spejs, The Dillinger Escape Plan, The Elements, The Eternals, The Ex, The Herbaliser, Sufjan Stevens, Sultan Hagavik, Sun Araw, Svper, Swans, Sza/za, Szymon Kaliski, Ścianka, Tashi Dorji, Técieu / Cétieu / éctieu, Telebossa, The Antlers, The Band Of Endless Noise, The Books, The Cinematic Orchestra, Venomous Concept, Vijay Iyer , Vijay Iyer, Village Kollektiv, Von Zeit, Wacław Zimpel, Walls, We Will Fail, What's Up, White Wine, Za!, Zamilska, Zeitkratzer, Zoharum, Zooplan, Zs, Zu, Wildbirds & Peacedrums, Wilhelm Bras, Wojtek Jachna, Wojtek Kucharczyk, Wojtek Mazolewski, Wooden Wand, Wovoka, Xiu Xiu, Youngblood Brass Band w popupmusic

recenzje Ahleuchatistas, Air, Alameda 3, Alameda 5, Alameda Duo, Alarm, Alchemik, Alchimia, Alela Diane, Alela Diane & Wild Divine, Alela Diane | Headless Heroes, Alexander Hawkins Trio, Alexandre Pierrepont + Mike Ladd, Algiers, Alias & Ehren, Alias & Tarsier, Alice Russell, Alien Sex Fiend, Aloa Input, Altar Of Plagues, Alte Zachen, Alva Noto, Alvarius B, Alvarius B, Sir Richard Bishop, Alvvays, Ame Zek, Amenra, !!!, "a" Trio & Alan Bishop, 100 Inch Shadow, 10000 Szelek, 100nka, 11 , 1115 (one Thousand Hundread Fifteen), 1115 (one Thousand Hundread Fifteen) , 13 & God, 13&god, 1982 (nils Okland, Sigbjorn Apeland, Oyvind Skarbo), 1984, 2 Tm 2,3, 2:54 (two: Fifty Four), 2562, 3:33, 31knots, 3d: Dąbrowski / Davis / Drury, 3moonboys, 5ive, 8rolek, A Grave With No Name , A Hawk And A Hacksaw, Adam Gołębiewski, Adele, Adem, Adrian Klumpes, Adult Jazz, Aera, Afro Kolektyw, Afront , Agathocles, A. Armada, A.k. Klosowski, A*class, Aa, Aabzu, Aborted, Abradab, Aceyalone Feat. Rjd2, Actress, A Perfect Circle, A Sea Ov Smoke, A Storm Of Light, A Sunny Day In Glasgow , A-kineton, Artifact Iti, Artur Maćkowiak, Artur Maćkowiak , Artur Maćkowiak / Grzegorz Pleszyński, Artur Majewski, Arturas Bumšteinas, Asi Mina, Anthony Chorale, Anthrax, Antigama, Antti Tolvi, Anxiety, Apatheia, Aphex Twin , Apocalyptica, Apteka, Aquavoice, Arab Strap, Arch Enemy, Architecture In Helsinki, Archive, Arctic Monkeys , Ariel Pink's Haunted Graffiti, Armia, Arms And Sleepers, Arnaud Rebotini, Arrington De Dionyso Malaikat Dan Singa, Arrington De Dionyso's Malaikat Dan Singa, Arszyn, Arszyn / Duda, Asia I Koty, Asphyx, Ass To Mouth, Astrid, Asuna, Asva, At All Cost, At The Drive-in, At The Gates, Atlas Sound, Atom Tm, Atomic School Days, Atoms For Peace, Auaua, Aucan, Audioslave, Auf Der Maur, Augsburger Tafelconfect, Aural Planet, Autolux, Avec Le Soleil Sortant De Sa Bouche, Avril, Aymeric De Tapol, B. Fleischmann, B.e.f, Baaba, Baaba Kulka, Babadag, Bachorze, Backdraft, Backini, Bad Light District, Badawi, Bailterspace / Mountaineater, Bajzel, Ballady I Romanse, Band Of Horses, Band Of Horses , Banda Nella Nebia, Bangeliz, Banjo Or Freakout, Banque Allemande, Bardo Pond , Animal Collective, Anime, Anja Garbarek, Ann Noël / Grzegorz Pleszyński / Artur Maćkowiak, Anna Kaluza / Artur Majewski / Rafał Mazur / Kuba Suchar , Anna Zaradny, Anneke Van Giersbergen & Agua De Annique, Anthony Brice , Amiina, Amina, Amirtha Kidambi Elder Ones, Ammoncontact, Amon Tobin, Amorphis, Ampacity, Amplifier, Anais Mitchell, Anbb, And You Will Know Us By The Trail Of Dead, Andrew Pekler, Andrukhovych & Karbido, Andrzej Bieżan , Andrzej Cała, Radek Miszczak, Hirek Wrona, Anenon, Angles 9 / Martin Küchen, Ben Caplan & The Casual Smokers, Ben Frost, Ben Frost & DanÍel Bjarnason, Benni Hemm Hemm, Benny Sings, Big Business, Bill Orcutt, Billy Corgan , Biomechanical, Bionulor, Biosphere, Birds Build Nests Underground, Birdy Nam Nam, Bitchin Bajas, Bjork, Black Breath, Black Dirt Oak, Black Eyed Peas, Black Eyes, Black Label Society, Black Pus & Oozing Wound, Black Rebel Motorcycle Club , Black To Comm, Blank & Jones Feat. Robert Smith, Blindead, Blip, Bloc Party, Borderline Collie, Bosnian Rainbows, Bottle Tree, Bouchons D Oreilles & Warsaw Improvisers Orchestra, Bowerbirds, Bracken, Brain F#, Brand New, Brandt Brauer Frick, Brant Bjork & The Low Desert Punk Band , Boards Of Canada, Body / Head, Bola, Bolt Thrower, Bombino, Bonde Do Role, Bong, Bonnie 'prince' Billy, Bonobo, Blockhead, Blondes, Bloodgroup, Blue Hawaii, Blue Raincoat, Bnnt, Bauchklang, Bauhaus , Bcggjlns, Beachers, Beachwood Sparks, Beak>, Becoming The Archetype, Belfi - Grubbs - Pilia / David Grubbs, Believers, Bartłomiej Wołyniec, Bassisters Orchestra, Bastarda, Bat For Lashes, Baths, Battle Trance , Battles, Batuk, Barker & Baumecker, Barn Owl, Baroness, Barr, Barrett Martin, Barry Adamson, Bartek Kujawski, Catheter, Causa Sui, Cave , Cave In, Cave Singers, Cdatakill, Celtic Frost, Cétieu, Ch District, Camera, Candida, Candie Hank, Carcass, Caribou, Carla Bozulich, Carter Tutti Void, Cass Mccombs, Cat Power, Cakewalk, Calexico, Calhau!, Califone, California Stories Uncovered, Calla, Calm Hatchery, Chad Vangaalen, Chain And The Gang, Chanson Sigeru, Chapelier Fou, Charlemagne Palestine + Z'ev / Z'ev + Hati, Charles Gayle Trio / Marek Kądziela & Ksawery Wójciński / Wojciech Jachna & Ksawery Wójciński, Cheatahs, Chelsea Light Moving, Chelsea Wolfe, Chelsea Wolfe , Ches Smith And These Arches , Chet Faker, Chicago Odense Ensemble, Chicago Underground / London Underground, Chicago Underground Duo, Child Bite, Chryste Panie, Chúpame El Dedo, Cian Nugent & The Cosmos, Cieślak I Księżniczki, Clap Your Hands Say Yeah, Clark , Clearlake, Clinic, Clint Mansell (kronos Quartet & Mogwai), Brasil And The Gallowbrothers Band, Brian Eno, Brian Eno / Rick Holland, British Sea Power, Brns, Broken Bells, Broken Social Scene , Broken Social Scene, Broken Social Scene Presents: Kevin Drew, Broo / Lane / Nilssen-love / Vandermark, Brothers Unconnected, Brzoska I Gawroński, Brzoska I Gawroński , Bubble Chamber, Bubble Pie, Budzyński, Jacaszek, Trzaska , Build An Ark, Building Instrument, Built To Spill, Bulbul, Bullion, Bulljun, Burial, Burst, Bussetti, C.b Murdoc, C'mon Tigre, Caetano Veloso & David Byrne, Congotronics 2, Console, Contemporary Noise Quintet, Contemporary Noise Sextet, Converge, Corin Tucker Band, Corporation 187, Corrections House, Corrections House / Mirrors For Psychic Warfare , Corrutpion, Cosmic Psychos, Cough , Count Bass D, Counter Intuits , Cranes, Cryptopsy, Crystal Fairy, Ctraltdelete, Cukier, Cukunft, Cut Chemist, Czechoslovakia, D4d, Daara J, Daath, Dabrye, Dabus, Daedelus, Dagadana, Daimonion, Dakha Brakha, Daktari, Dälek, Dalglish, Damaged Bug, Dan Deacon, Dan Le Sac Vs. Scroobius Pip , Daniel Avery , Daniel Bachman, Dat Politics, Dat Rayon, Datashock, Daturah, Daughter, Daughters, Dave Matthews Band, David Bowie, David Byrne & St. Vincent, David Galas, David Grubbs, David Jack, David Lynch, David Moss / Hannes Strobl, Dawn Of Midi, Daymares, Dead Can Dance, Dead Poetic, Dead Rider, Dead Western, Deadbeat, Death From Above 1979, Death In Vegas, Decapitated, Deerhoof, Daniel Drumz, Daniel Higgs, Danielson, Danny Brown, Daphni, Dark Fortress, Dark Tranquillity, Darkher, Darkside, Colin Stetson, Colin Stetson & Mats Gustafsson, Colin Stetson & Sarah Neufeld , Colleen, Coloma, Columbus Duo, Com Truise, Conan, Condominium, Cocteau Twins , Coil , Coil, Coldair, Coldcut, Coldplay, Clouddead, Clubroot , Co, Co , Co / Deuce, Co La, Cobra Killer & Kapajkos, Cocorosie, Die Antwoord, Different State, Digital Primitives , Dinosaur Jr., Diplo, Dirty Projectors, Dirty Projectors & Björk, Dismal, Distorted Animals, Dj Cam, Dj Kentaro, Dj Krush, Dj Lenar, Dj Mayonnaise, Dj Shadow, Dj Spooky, Dj Spooky & Dave Lombardo, Dj Wojak, Dominik Strycharski, Dominik Strycharski / Ksawery Wójciński / Paweł Szpura, Dominik Strycharski / Rafał Mazur, Dominik Strycharski Core 6, Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński, Domowe Melodie, Donna Regina, Deison, Demetra Sine Die, Denseland, Depeche Mode, Der Father, Desert City Soundtrack, Desert Sessions Vol.9 / Vol.10, Desiderii Marginis, Despairation, Destruction Unit , Deuce, Deva, Devendra Banhart, Devo , Dhm, Diamond Terrifier, Dick4dick, Dickie Dreams Soundsystem, Dus-ti, Düsseldorf, DuŠt::ers, Dustbox, Dustin Wong, Dustin Wong / Dustin Wong + Takako Minekawa , Duy Gebord, Drekoty, Drugs Of Faith, Dry The River, Duane Pitre, Duane Pitre / Pitreleh, Duran Duran , Doomriders, Dormant Ordeal, Dosh, Dperd, Drcarlsonalbion, Dream Theater, Dreamsteel, Dreddup, Dredg, Deerhoof / Mystical Weapons / Natural Dreamers, Deerhoof & Marc Ribot's Ceramic Dog, Deftones, Deicide, Engineers, Ensemble Economique, Enterout Trio, Entropia, Ergo, Eric Chenaux, Erik Honoré, Erik Truffaz, Erykah Badu, Esmerina, Etamski, Etamski / Piernikowski, Ete Popup, Eternal Deformity, Euclid, Evan Caminiti, Evan Ziporyn / Wacław Zimpel / Gyan Riley / Hubert Zemler, Eve Risser , Ex-easter Island Head , Ex-girl, Excepter, Exit Music, Exoteric Continent , Exploding Star Orchestra, Extol, Extra Life, Efterklang, Eight Trails, One Path, Eiko Ishibashi, EinstŰrzende Neubauten, Einsturzende Neubauten, Eisberg, Ekkehard Ehlers, Ekkehard Ehlers & Paul Wirkus, Eklektik Ensemble / Punkt / Lutosławski Quartet , El_txef_a, El-p, Electrelane , Electric Electric, Electric Uranus & X-navi:et, Elektro4, Elend, Elf Power, Eloïse Decazes & Eric Chenaux / Norberto Lobo & Eric Chenaux , Emade, Emika, Emiliana Torrini, Emma Dax, En2ak, Enablers, Enchanted Hunters, Encoffination, End Of Level Boss, Enduser, Fenster, Few Quiet People, Fields Of The Nephilim , Final, Fink, Fiona Apple, Fire!, Fire! / The Thing, Fire! Orchestra, Fire! With Jim O'rourke, Fire! With Oren Ambarchi, Firewind, Fischerle, Fischerle + Musa Czachorowski, Fishbone, Fisz & Envee, Fisz Emade, Fisz Envee, Fiszemade, Fleapit, Fleet Foxes, Floating Points, Flora Quartet, Flying Lotus, Factory Floor, Fall Of The Leafe, Fall Out Boy, Fantomas, FantÔmas, Fat Jon & Styrofoam, Father Murphy, Faust Vs. Dälek, Faxada, Fear Factory, Fear Falls Burning, Fear My Thoughts, Feist, Felix, Felix Kubin, Felix Kubin / Felix Kubin Mit Mitch & Mitch, Felix Kubin & Ensemble Intégrales, Felix Kubin & Splitter Orchestra / Felix Kubin, Felix Kubin Und Das Mineralorchester, Fendika, Ecstatic Sunshine, Ed Wood, Editors , Eels, Efekt Moozgu, Efrim Manuel Menuck, Duży Jack, Dva, Dwight Trible & The Life Force Trio, Dwutysięczny, Eagles Of Death Metal, Earl Sweatshirt , Earth, East West Blast Test, Ebola Ape, Echo & The Bunnymen , Echo Deal, Echoes Of Yul, Echoes Of Yul / Guantanamo Party Program / Sun For Miles, Ecstasy Of St. Theresa, Ecstasy Project, Godflesh, Godspeed You! Black Emperor, Godspeed You! Black Emperor , Gojira, Golden Retriever, Goldmund, Gong Gong, Gonjasufi, Gonzales, Gorzycki & Dobie, Gorzycki & Gruchot, Gossip, Gotan Project, Goth-trad, Gówno, Grandaddy, Grave, Glabulator, Glacial, Glenn Hansard, Gnarls Barkley, Gnod, Go-go Beuys-band, Goat, God Forbid, Fucked Up, Fuka Lata, Funhausen, Funkstorung, Future Island, Fuzz / The Pampers, Gaap Kvlt, Gabriel Araujo, Gafyn Davies, Gang Gang Dance, Ganglians, Gary Numan, Gasoline, Gazawat/mazut, Gelbart, General Patton Vs. The X-ecutioners, Genetic And Windsurfing, Genetics & Windurfing, Gentleman And The Far East Band, Geoff Barrow / Ben Salisbury, Gesaffelstein, Getatchew Mekuria & The Ex , Gift Of Gab, Gingala, Grayceon, Greg Macpherson, Gregor Schwellenbach, Gridlink, Grimes, Ground Zero Hardcore Nyc 2013, Group Doueh, Grouper , Grouper, How How, How How / We Call It A Sound, How To Destroy The Angels, Hrsta, Htrk, Hubble, Hood, Hookworms, Hope Of The States , Horse Lords, Horse Lords / Andrew Bernstein / Max Eilbacher, Hotel Gromada, Hotel Kosmos, Hubert Zemler, Hudson Mohawke, Hugo Race & The True Spirit, Hunger Pangs , Huntsville, Hypocrisy, I Am Kloot, Iconaclass, Iggy Pop, Ignite, Igor Boxx, Ililta!, Imperial State Electric , In Flames, In Mourning, In The Name Of Name, In This Moment, Incarnated, Incubus, Indian, Indigo Tree, Hey!tonal, Hidden Orchestra, High On Fire, Hirax, Hiss Tracts , Hokei, Holden, Holopaw, Homo Twist, Henry Flynt, Hera, Herman Rarebell, Hermano, Heroin In Tahiti, Heroiny, Hexstatic, Hey, Guardian Alien, Guido, Gunn-truscinski Duo, Gustav Tutre, Gypsy Treasures, Hailu Mergia, Hakon Stene, Hallo Gallo 2010, Hamid Drake & Bindu, Handsome Boy Modelling School, Hang Em High, Hangedup, Hanne Hukkelberg, Hanno Leichtmann, Happyness , Harold Rubin / Mikołaj Trzaska / Nadav Masel, Haronim, Hatti Vatti, Havoc Unit, He Is Legend, Head Automatica, Head Control System, Headset, Health, Hear In Now, Heatdeath, Hedningarna, Helena Hauff, Helios, Helium Clench, Hellbastard, Helm, Hemophilliac, Friends Of Dean Martinez, Fritz Kalkbrenner, Frode Haltli, Frozen Bird, Fruit Bats, Fu Manchu, Fuck Buttons, Flykkillr, Foals, Fog, Ford And Lopatin, Forest Swords, Forgotten Silence, Forgotten Sunrise, Foton Quartet, Four Tet, Franz Ferdinand, Free Fall, Freestylers, Fridge, Jozef Van Wissem & Jim Jarmusch, Jozef Van Wissem & Sqürl, JÓzef Ost, Juana Molina, Jucifer, Julia Holter, Julia Marcell, Julian Lynch, Julian Sartorius, Julianna Barwick, Johnny Kafta Anti-vegetarian Orchestra, Jon Hopkins, Jookabox, JosÉ GonzÁlez, Josephine Foster, Josephine Foster , Joshua Abrams, Josiah Wolf, Jozef Van Wissem / New Music For Old Instruments, Junior Boys , Junip, Junius, Jurassic 5, K, Kallee & The Lunar Trio, Kamil Pater / Rafał Gorzycki, Kamil Szuszkiewicz, Kareem, Kari Amirian, Kari Rueslatten, Kariera, Karkhana, Karl Bartos, Karol Schwarz All Stars, Karpaty Magiczne, Kasabian, Kasabian , Kamiński Pater Urowski Gorzycki, Kammerflimmer Kollektief, Kapela Ze Wsi Warszawa, Kapital, Karbido, Joasihno, Joe Lally, Joe Mcphee / Paal Nilssen-love, John Butcher / Tony Buck / Magda Mayas / Burkhard Stangl, John Foxx & The Maths, John Frusciante , John Garcia, John Irabagon’s Outright, John Lake, Jeremiah Cymerman, Jerusalem In My Heart, Jerz Igor, Jesu, Jesus Chrysler Suicide, Jesus Chrysler Suicide , Jimi Tenor, Jk Flesh, Joanna Newsom, Jachna / Buhl, Jachna / Mazurkiewicz / Buhl, Jachna / Tarwid / Karch, Jackie-o Motherfucker, Jaga, Jaga Jazzist, Jahcoozi, Jaimie Branch, Jakub Adamec, Jakub Lemiszewski, Jakub Nox Ambroziak, Jakub Pokorski, James Blake, Jamie Lidell, Jamie Vex'd, Janka, Janka Nabay And The Bubu Gang, Japandroids, Jarboe, Jarboe & Justin Broadrick, Jarl & Envenomist, Jason Urick, Jaune Toujours, Jazzpospolita, Jeff Gburek & Karolina Ossowska, Jeff Mills, Jeff Zentner, Jello Biafra With The Melvins, Jenny Hval, Jens Lekman, Katapulto, Katapulto , Katatonia, Kate Bush, Kawałek Kulki, Kciuk And The Fingers, Keiji Haino / Jim O'rourke / Oren Ambarchi , Keith Fullerton Whitman, Kelley Stoltz, Ken Vandermark / Predella Group, Kenseth Thibideau, Kero One, Ketha, Kiasmos, Kid 606 , Kid 606 Vs. Dalek, Kid Koala , Kid606, Kieran Hebden / Steve Reid / Mats Gustafsson, Laibach, Lair Of The Minotaur, Lali Puna, Languis, Lao Che, Larmo, Larvae, Last Train Is The Slowest, Lautbild, L'enfance Rouge, La Hell Gang, La Vampires Goes Ital, La Vampires Meets Zola Jesus, Lackthereof, Lacuna Coil, Lady Aarp, Laetitia Sadier , Le Butcherettes, Le Fruit Vert, Le Professeur Inlassable , Leafcutter John, Lean Left, Lebik / Damasiewicz / Ferrandini, Lee Gamble, Lee Ranaldo, Lee Ranaldo & The Dust , Lefties Soul Connection, Leif Edling, Lemolo, Lenar, Masecki, Zrałek , Lento, Lesbians On Ecstasy, Let The Boy Decide, Levity, Leyland Kirby, Liars, Life Force Trio, Lightning Bolt, Lightning Bolt , Linky , LiŚcie, Kuedo, Kwadrofonik & Adam Strug, Kylesa, Kypck, Kyst, L'altra, Krojc, Krojc / Jakub Pokorski / Krojc + Meeting By The Chance, Król, Krzysztof Komeda , Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood / Aukso, Ksawery Wójciński, Ktu, Kucharczyk, Kieran Hebden And Steve Reid, Killer Be Killed, Killswitch Engage, Kim Hiorthøy, Kim Nowak, King Buzzo, King Cannibal, King Kong Ding Dong, King Tuff, Kings Of Caramel, Kings Of Convenience, Kirk, Kixnare, Klake / Krojc, Klaxons, Koes Barat , Kolega Doriana, Kong, Kongh, Konono No. 1, Kopyt - Kowalski , Korbowód, KorbowÓd, Korn, Kości, Kreuzberg, Krisiun, Kristen, Kristi Stassinopoulou & Stathis Kalyviotis, Jacaszek, Jacaszek & Kwartludium, Jacaszek & MiŁka, Jacek Lachowicz, Jacek Mazurkiewicz 3fonia, Jacek Mazurkiewicz 3fonia , Jacek Sienkiewicz / Jacek Sienkiewicz & Max Loderbauer, Isis, Isis / Melvins, Islet, Isobel Cambpell & Mark Lanegan, Isobel Campbell, Israël Martinez, Ital, Ital Tek , Ivar Grydeland / Ballrogg, Izes, J Spaceman & Kid Millions, J-live, J=j, Innercity Ensemble, Innercity Ensemble / Kapital , Insidious Disease, Interpol , Interpol, Into Eternity, Invisible Things, Ion, Ion Dissonance, Indukti, Infant Joy Quintet , Infinite Livez Vs. Stade, Inglorious, Inner Ear, Inner Vision Laboratory, Inner Vision Laboratory & Nepenthe, Matthew Herbert, Mauracher, Max Richter, Maximilian Hecker, Maximo Park, Mazolewski Gonzalez Quintet , Mazut, Mazzsacre, Medeski Martin & Wood, Mastodon, Matana Roberts, Matana Roberts , Mateusz Franczak, Matmos, Matt Elliott, Medeski, Martin & Wood, Megascavenger, Melatony, Melt Banana, Melvins, Melvins + Le Butcherettes, Melvins + Lustmord, Melvins 1983 / Melvins, Menomena, Meshuggah, Messer Chups, Metá Metá, Methadrone, Metz, Mew, Mf Doom, Mgr, Mercenary, Mercury Rev , Meridian Brothers, Meril Wubslin, Merzbow & Balazs PÁndi, Marylin Manson, Masachist, Masala, Maserati, Massacre, Master Musicians Of Bukkake, Mark Mulcahy, Mark Ronson, Marla Cinger, Marnie Stern, Maroons, Marvin, Mary Halvorson, Mary Halvorson Quintet, Mary Halvorson Septet, Maja Sk Ratkje & Ikue Mori , Makaya Mccraven, Mala, Malayeen, Malcolm Middleton, Malerai / Bargh / Goodarzi, Malerai / Uchihashi / Maya R, Malerai Goldstein Masecki, Małe Instrumenty, MaŁe Instrumenty, Mammane Sani, Mammane Sani Et Son Orgue, Mammoth Ultana , Man Forever, Man Forever With So Percussion, Man`sbestfriend, Mananasoko, Mandarin Movie, Manescape, Maniucha Bikont / Ksawery Wójciński, Mapstation, Maqama, Marc Almond & Michael Cashmore, Marc Ribot's Ceramic Dog, Marcin Masecki, Marcin Masecki , Marcin Masecki / Candelaria Saenz Valiente, Marcus Fjellstorm, Mare, Marek Horodniczy (red.), Margaret Dygas, Mario Diaz De Leon, Marissa Nadler , Mi Ami, Micachu And The Shapes, Micah Gaugh Trio, Michael Chapman , Michael Formanek , Michał Biela, Michał Górczyński / Buba Badjie Kuyateh, Michał Górczyński / Kazuhisa Uchihashi, MichaŁ Kupicz, Micro:mega, Micromelancolié, Micromelancolié / Micromelancolié & Sindre Bjerga / Microflvrscnce, Mikal Cronin / Ty Segall, Mike & The Melvins, Mike Donovan , Mike Ladd, Mike Majkowski, Mudvayne, Mugison, MÚm, Múm, Mummer, Murcof, Murcof , Muse, Mount Eerie, Mouse On Mars, Mouse On The Keys , Mr.scruff, Ms. John Soda, Msza Święta W Altonie, Muariolanza, Mudbath, Mudhoney, Music A.m., Musique Fragile Vol. 02: Kanada 70 / Pacha / Hangedup & Tony Conrad , Muslimgauze, Mustasch, Mutant Goat, Mutation, Muzykoterapia, My Brightest Diamond, My Disco, My Dying Bride, Mythological Cold Towers, Nadja, Nagrobki, Nancy Elizabeth, Nanook Of The North, Napalm Death, NapszykŁat, Nasiono Swap Singers, Nate Wooley, Natural Dread Killaz, Nausea, Ndima & Wojtek Kucharczyk, Ned Rothenberg & Hamid Drake, Neil Young & Crazy Horse, Moster!, Mostly Other People Do The Killing, Mothra, Moon Duo, Morcheeba, Mordy, Morian, Morrissey, Morthem Vlade Art , Mortiis, Mos Def, Moskus, Mikołaj Trzaska, Mikołaj Trzaska / Jacek Mazurkiewicz, Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet, Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quintet With Joe Mcphee , Mikrokolektyw, Miles Davis, Millionaire, Miloopa, Mike Majkowski / Illogical Harmonies, Mike Patton, Mike Patton & Ictus Ensemble , Mikołaj Bugajak, Miłobędzka / Zimpel , Miłosz Pękala, Mimeo, Ministry, Ministry , Minor Alps, Minsk, Mirek Rzepa , Mirt , Mirt + Ter, Miss Massive Snowflake, Mitch & Igor Krutogolov & Mitch, Mitch & Mitch, Mitch & Mitch With Their Incredible Combo, MŁodzik, Modest Mouse, Modular String Trio, Mofro, Mogwai, Mojave 3, MoŁr Drammaz, Mondo Generator, Mono, Monokle, Monolord, Monta, Lxmp With Chad Popple / Lxmp With Kazuhisa Uchihashi, Łona, M.i.a., Machine Men, Made To Break, Made To Break / Fire Room , Madlib, Madlove, Magazine, Magik Markers , Lumbar, Lusine, Lutto Lento, Lux Occulta, Lxmp, Lxmp / Baaba, Gabriela I Michał, Living By Lanterns , Loco Star, Loka, Loma Prieta, Loma Prieta & Raein, Lomi Lomi, Lonely Drifter Karen, Long Distance Calling, Loop, Loops Haunt, Ireneusz Socha, Irmler / Liebezeit , Iron & Wine, Iron & Wine , Iron & Wine + Calexico, Iron Noir, Irreversible Entanglements. Moor Mother. Moor X Jewelry. Crime Waves, Lost Education, Lostprophets, Lotto, Lou Rhodes, Louie Austen, Paprika Korps, Paradise Lost, Paralaksa, Parallax Sounds, Parampampam Trio , Pajo, Palcolor, Palms, Pan Daijing, Panda Bear, Pantha Du Prince & The Bell Laboratory, Papa M, Papa Zura, Papaye, Paper Cuts, Paristetris, Parov Stelar, Part Chimp, Pascal Pinon, Pasimito, Pasimito , Pati Yang, Patryk Zakrocki, Ólafur Arnalds, P.i.l., Paal Nilssen-love & Mats Gustafsson, Paatos, Pablopavo I Praczas, Pachanga Boys, Pain, Paul Wirkus & Mapstation, Paula I Karol, Pavo Pavo, Paweł Bartnik, Paweł Kulczyński, PaweŁ Pesel, Paweł Szamburski, Pawilon, Peaking Lights, Pearl Jam , Pearl Jam, Peccatum, Peeping Tom, Pelican, People Of The North, Original Soundtrack, Osaka Vacuum, Ought, Ought , Outlines, Oval, Ovo, Owen, Oxbow, Nosowska, Not The Spaces You Know But Between Them, Noveller, Np, Nueva Costa / The Ganjas, O.s.t.r., Oba Loba, Obelyskkh, Oblivians , Odaibe, Of Montreal, Oh, Rose, Ola Bilińska, Olbrzym I Kurdupel, Old Man Gloom, Old Time Radio, Olga Wojciechowska, Olgierd Dokalski, Olo Walicki, Omar Souleyman / Bjork W/ Omar Souleyman, Omd, One Day As A Lion, One Million Bulgarians, Oneida, Oneida / Mugstar, Oneida / Pterodactyl, Oneohtrix Point Never, Oozing Wound, Opéra Mort, Opeth, Oranżada, Orcas, People Of The North / Jim Sauter & Kid Millions, Pere Ubu, Perry Robinson / Wacław Zimpel / Michael Zerang / Raphael Rogiński, Perspecto, Pete Swanson, Peter Evans, Peter Evans / Agusti Fernández / Mats Gustafsson, Peter Evans / Peter Evans Quintet, Peter Evans & Nate Wooley / Peter Evans, Sam Pluta, Jim Altieri, Peter Evans Quintet, Peter John Birch, Peter Murphy, Peven Everett, Peverelist, Pezet-noon, Pękala Kordylasińska Pękala, Pharcyde, Pharoah & The Underground, Purling Hiss, Purling Hiss , Pypy, Pyramids, Pyrrhon, Pzh, Q And Not U, Quantic, Quasi, Quasimoto, Ptaki, Pttrns, Puissance, Pulsarus, Pulseprogramming, Puppetmastaz, Pure Bathing Culture, Purity Ring, Queens Of The Stone Age , Queens Of The Stone Age, R.u.t.a., R.u.t.a. & Paprika Korps, Radar, Radian, Radian & Howe Gelb, Radiev, Radio Burroughs, Radiohead, Rafael - Damian, Rafael Toral / Davu Seru, RafaŁ IwaŃski I Anna Pilewicz, Rafał Kołacki, RafaŁ KoŁacki, Rage Against The Machine, Raging Speedhorn, Railcars, Rainstick Orchestra, Raison D'eetre, Rangda, Raphael Rogiński, Raphael Rogiński , Rapoon, Rattle, Rawel, Profesjonalizm, Progrram, Protomartyr, Przybielski Mazurkiewicz Osicki, Psilosamples, Psio Crew, Psychic Ills, Psychocukier, Psychoformalina, Postmarks, Potty Umbrella, Power Trip, Powerhouse Sound, Prefuse 73, Pres, Prince, Prince Rama, PiĘtnastka, Pig Destroyer, Pimpono Ensemble, Pink Freud, Piotr Damasiewicz Quartet, Piotr Kurek, Pharoahe Monch, Philip Jeck, Philippe Petit, Phosphorescent, Piano Overlord, Pictorial Candi, Piernikowski, Pissed Jeans, Pivot, Pj Harvey , Planning For Burial , Plastikman, Pleasure Forever, Pleq, Plum, Pochwalone, Poe, Poemss, Pogodno, Pol Wanda, Pole, PoliÇa, Polvo, Ponytail, Popsysze, Popup, Porcupine Tree, Portraits / Jon Porras / Evan Caminiti, Nomeansno, Non-human Persons , Noon, Nor Cold / Daktari / Kirk - Altona, Normal Echo, Norymberga, New Model Army , New Order, Nhk'koyxen, Nice Nice, Nick Cave & Warren Ellis, Nick Cave And The Bad Seeds, Nicolas Jaar, Niechęć, Niematotamto, Nisennenmondai, Niski Szum, Niton, Niwea, No Age , Noel Akchote & Mikrokolektyw, Noiko, Neneh Cherry & The Thing, Neon Indian, Neronoia, Neumann/sehnaoui/thieke/vorfeld, Neurosis, Neurosis & Jarboe, Neustadt, New Cage, New German Ethnic Music, Liturgy, Love, Low, Lu, Lua Preta, Ludzie/peepol, Lugozi, Luke Abbott, Luke Vibert, Lukid, Shame On You, Shamrain, Shangaan Shake, Sharon Jones & The Dap-kings, Sharon Van Etten, Shearwater, Shellac, Shining, Sera Cahoone, Serafina Steer, Serart, Sergio Oo Aaaa, Seth Lakeman , Setting The Woods On Fire, Shackled Down, Shackleton, Shade Empire, Shiny Beats, Shoemaker Levy 9, Shofar , Shofar, Shogun Kunitoki, Shora, Shy Albatross, Second Exit, Sefff, Selected Works, Selvhenter, Semantik Punk, Senser, Sentenced, Sentidor, September Collective, Shy Child, Sic Alps, Sic Alps , Sickoakes, Side A, Sightings, Sigur RÓs, Silentium, Silver Apples , Silver Apples, Simple Minds , Sin Fang, SinÉad O'connor, Saroos, Satanicpornocultshop, Saturnday, Saturnus, Savages, Savath & Savalas, Scald, Scarlett Johansson, Scarve, Rss B0ys, Rss B0ys / Boring Drug, Rudresh Mahanthappa , Rudresh Mahanthappa & Bunky Green, Rudresh Mahanthappa & Steve Lehman, Rudy DeceliÈre , Rumpelstiltskin Grinder, Ryan Teague, Rykarda Parasol , S / S / S, Romperayo / Meridian Brothers, Roots Manuva, Roscoe Mitchell And The Note Factory, Rosemary's Kids, Rosetta, Rouge Wave, Różni Wykonawcy, Saagara, Sage Francis, Saltland, Sam Amidon, Sam Prekop, Sam Shalabi , Samael, Samo, Samorządowcy, Sanctum, Santos, Sao Paris, Sao Paulo Underground , Sao Paulo Underground, Sing Sing Penelope, Sing Sing Penelope & Andrzej Przybielski, Sing Sing Penelope & Dj Strangefruit, Sir Richard Bishop, Sir Richard Bishop & W. David Oliphant, Sisters (rogiński / Lenar), Sisygambis, Sixtoo, Schloss Mirabell, Scorn, Scott & Charlene’s Wedding , Scott Stain , Scott Stain, Scott Walker, Scout Niblett, Screaming Masterpiece, Scritti Politti, Sebastian Buczek, Skadja, Skalpel, Skeletal Spectre, Skeletons, Skill Mega, Skinny Puppy, Sufjan Stevens , Sufjan Stevens, Sult, Sultan Hagavik, Sumac, Sun Araw, Strom Noir, Stuart A. Staples, Stwory, Stworywodne, Stylowa SpÓŁka SpoŁem, Styrofoam, Suaves Figures / Piotr Kurek, Subtle, Suffering Astrid, Sun City Girls , Sun City Girls, Sun Kil Moon, Sundrugs, Superskin, Survival, Svarte Greiner, Swans, Swaps!, Swayzak, Swny, Sworn Enemy, Sylvian Chauveau, Syny, System Of A Down, Sza/za, Szubrawy Kot / Fischerle, Szuszkiewicz / Zabrocki, Szymon Kaliski, Ścianka, Świetliki I Linda, Stian Westerhus / Sidsel Endresen & Stian Westerhus, Stian Westerhus & Pale Horses, Still Remains, Stille OpprÖr, Stinking Lizaveta, Strand Of Oaks , Strapping Young Lad, Strike / Mike Majkowski, Strings Of Consciousness, Stein Urheim, Stendek, Steve Gunn, Steve Gunn / Golden Gunn, Steve Gunn & Mike Gangloff, Steve Gunn & The Black Twig Pickers , Steve Mason, Steve Reich, So Slow, Sobura, Soilwork, Sole, Sonic Youth, Sonic Youth / Yoko Ono Kim Gordon Thurston Moore / Thurston Moore John Moloney / Body Gate Head, Sons And Daughters, Slalom, Sleaford Mods, Sleater-kinney, Sleeping In Vilna, Sleepytime Gorilla Museum, Slug Duo, Słonina, Sophia, Sorry Bamba, Soulfly, Soulsavers, Soundgarden, Souvenir De Tanger, Space Dimension Controller, Space Monkey, Sparta, Spyritual, Squarepusher, St. Vincent, St. Vincent , Staer, Staind, Stara Rzeka, Starkey , Starlicker, Starzy Singers, Static X, Stealpot, Stefan Wesołowski, Robotobibok, Rocketnumbernine, Rocketnumbernine & Four Tet, Rodan, Rodrigo Amarante, RogiŃski/masecki/moretti , Rogue Wave, Roil, Roll The Dice, Retro*sex*galaxy, Rheino De Rotten, Rhythm Baboon, Richard Davis, Rising, Ritornell, Rjd2, Rob Brown / Daniel Levin / Jacek Mazurkiewicz, Rob Mazurek, Raz Ohara, Rebeka, Red Fang , Red Red Meat, Red Sparowes, Reed Trio (vandermark / Trzaska / Zimpel), Refused, Region Łódź, Remont Pomp Feat. Mikołaj Trzaska, Resina, Neneh Cherry, Nightly Gale, Nightmares On Wax, Nihilista, Nils Frahm, Nils Petter Molvaer, Nine Inch Nails, Nirvana, The Invisible Hands, The Jesus Lizard, The Knife, The Kurws, The Legendary Pink Dots , The Light (zimpel, Traczyk, Rasz), The Love Triangle , The Magic Carpathians, The Magic Carpathians Project, The Go Find, The Great Depression, The Gutter Twins, The Haunted, The Heliocentrics, The Herbaliser, The Iditarod, The Mars Volta, The Melvins, The Melvins Lite, The Minneapolis Uranium Club, The National , The Necks, The Necks , The Nostalgia 77 Octet, The Notwist, The Offspring, The Original Sound Of Cumbia, The Phantom, The Procussions, The Psychic Paramount, The Raconteurs, The Rapture, The Raveonettes, The Roots, The Saintbox, The Ex & Brass Unbound, The Experimental Pop Band , The Fall, The Field, The Flesh World, The Frame Quartet , The Gaslamp Killer, The Dead Weather, The Decemberists, The Delgados, The Devin Townsend Band, The Dillinger Escape Plan, The Bomber Jackets, The Books, The Broken Keys, The Bug, The Caretaker, The Catheters, The Cinematic Orchestra, The Complainer, The Baptist Generals , The Beautiful New Born Children, The Bees' Knees, The Bellrays, The Black Dog, The Black Keys, The Blue Series Continuum, The Body (+ The Haxan Cloak), The Cooper Temple Clause , The Core, The Corin Tucker Band, The Coup, The Crown, The Cult Of Dom Keller, The Cure, The Cyclists / Glabulator , The Dead C, The Dead C Vs Rangda, The Secret Machines, The Shins, The Showdown, The Skull Defekts, The Smashing Pumpkins, The Stranger / Leyland Kirby, The Strokes, The Swell Season, The Tapes / Różni Wykonawcy, The Dust Dive, The Dwarfs Of East Agouza, The Elected, The End, The Eternals, The Ex, The Thermals, The Triffids, The Vandermark 5, The Vandermark 5 Special Edition, The Vision Bleak, The Walkabouts, The Walkmen , Treva Whateva, Tricphonix Street Band/ Trifonidis / Trifonidis Downtown Sextet, Trifonidis, Trifonidis Downtown Project, Trifonidis Free Orchestra, Triosk, Triptykon, Tropy, Trouble Books, True Sons Of Thunder , Toxic Bonkers, Tradi-mods Vs. Rockers, Trans Am, Trans-syberia, Transit, Transitional, Travis Laplante & Peter Evans, Trent Reznor & Atticus Ross, Trumpets And Drums / Jeremiah Cymerman / Peter Evans - John Hebert - Kassa Overall / Nate Wooley Sextet, Trupa Trupa, Trupwzsypie, Tryp, Trzaska / Mazur / Pandi , Trzy Tony , Tsar Poloz, Tu Fawning, Tundra, Tune-yards, Turbonegro, Turisas, Turnip Farm, Tusk, Tuxedomoon, Tuxedomoon , Tv On The Radio, Twilite, Tworzywo Sztuczne, Torche, Toro Y Moi, Torres, Tortoise, Total Control, Total Devastation, Touchy Mob, Tomasz Bednarczyk, Tomasz Krakowiak, Tomasz Pawlicki / Artur MaĆkowiak, Tomasz Sroczyński, Tomasz Sroczyński, Marek Pospieszalski, Tommy Guerrero, Tonbruket, Tone, Tony Buck, Topolski / Szwelnik, Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra & Tra-la-la-band, These Arms Are Snakes, These Arms Are Snakes & Harkonen, Thievery Corporation, Third Degree, This Mortal Coil, This Will Destroy You, Thisquietarmy, Thom Yorke, The White Birch , The World Ends, The Xx, The Young Gods , Thee Maldoror Kollective, Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra , Thomas Dybdahl, Through Your Silence, Thurston Moore, Thurston Moore & John Moloney / Thurston Moore & Mats Gustafsson / John Zorn & Thurston Moore, Thurston Moore & Loren Connors, Tickley Feather, Tides From Nebula, Tied & Tickled Trio With Billy Hart, Tim Daisy / Ken Vandermark, Tim Daisy & Mikołaj Trzaska, Tim Hecker, Timber Timbre , Tin Hat Trio, Tin Pan Alley, Tinariwen, Tm404, Tmk, To Rococo Rot, Today Is The Day, Tokyo Sex Destruction, Tom Carter, Tom Trio, Tom Waits, Tomahawk, The Abstinents, The Agonist, The Album Leaf, The Antlers, The Artists, The Bad Plus, The Band Of Endless Noise, T'ien Lai / Stara Rzeka, Talking Heads, TannhÄuser Sterben & Das Tod, Tape, Tarquin Manek / F Ingers, Tarwater, Tashi Dorji, Tashi Dorji / Tyler Damon, Tatvamasi, Rob Mazurek & Black Cube Sp, Rob Mazurek & Emmett Kelly, Rob Mazurek Exploding Star Orchestra / Rob Mazurek Exploding Star Electro Acoustic Ensemble, Rob Mazurek Octet / Rob Mazurek Pulsar Quartet, Robby Moncrieff Ft. Zach Hill, Robert Kusiołek, Elena Czekanowa, Paweł Postaremczak, Grzegorz Nowara, Robert Piotrowicz, Taurus, Team Sleep, Tears For Fears , Técieu, Teengirl Fantasy, Teielte, Telebossa, Telefon Tel Aviv, T'ien Lai, Télépopmusik, Televise, Ter, Terry Riley, Tesseract, Testament, Thalassa, Thaw & Echoes Of Yul, The (international) Noise Conspiracy, Ty, Ty Feat. Roots Manuva, Ty Segall, Tycho, Tymon & The Transistors , Tyondai Braxton, U.n.k.l.e., U.s. Christmas, U2 , Uffie, Ufomammut, Uggeri / Mauri / Giannico, Ukryte Zalety Systemu , Ul/kr, Unswabbed, Unwound, Uri Caine / Ksawery Wójciński / Robert Rasz , Ursprung, Ursula Rucker, Us3, Usurpress & Bent Sea, Usx, V:28, Va, Valerio Tricoli, Vallenfyre, Vampire Weekend, Vampyros Lesbos, Van & Borner, Vandermark 5, Variete, Various Artist, Various Artists, Vavamuffin, Vcmg, Velma, Velvetcut, Venetian Snares, Venetian Snares , Venom P. Stinger , Venomous Concept, Versions Of Joanna, Vert, Vesania, Vetiver, Victor Bermon, Vijay Iyer, Vijay Iyer - Prashant Bhargava, Vijay Iyer & Mike Ladd, Vijay Iyer Trio, Vijay Iyer With Prasanna / Nitin Mitta, Viktor Vaughn, Village Kollektiv, Vin Blanc, Vin Blanc / White Wine, Vista Chino, Vladislav Delay, Volcano The Bear, Voomvoom, Vuyvr, W Von, Wacław Zimpel, Wacław Zimpel Quartet , Wacław Zimpel To Tu Orchestra, Wadada Leo Smith’s Organic, Walls / Oram, Warbringer, Warpaint, Warrel Dane, Watcha, Wayne Shorter Quartet, We Call It A Sound, We Draw A, We Will Fail, Weasel Walter /mary Halvorson / Peter Evans, Weedeater, Weird Al Yankovic, Wesele, Wesołowski / Kaliski, What's Up?, White, White Lung, White Stripes, Why? , Why?, Widt, WieŻe Fabryk, WieŻe Fabryk , Wild Flag, Wildbirds & Peacedrums, Wilga, Wilhelm Bras, William Basinski, Windhand, Window Magic, Wino, Wire, Witherscape, Wojciech Bąkowski, Wojciech Morawski, Wojczech, Wojtczak Nyconnection, Wojtczak, Mazolewski, Gos, Wojtek Mazolewski, Wojtek Mazolewski Quintet, Wolfram, Wolność, Wolves In The Throne Room, Wooden Wand, Woody Alien, Wovoka, Wrugs, Wulkan, X-tg, X.y.r., Xasthur, Xbxrx, Xela, Xenony, Xiu Xiu, Xiu Xiu , Xxx Maniak, Yann Tiersen & Shannon Wright, Yattering, Year Of No Light, Yeasayer, Yesterday's New Quintet, Yo La Tengo, Yoschio Machida, You + Your D. Metal Friend / Rayon, Za!, Zalewska+kalinowski / Bartek Kujawski, Zamilska, Zap Mama, Zatokrev, Zebry A Mit, Zeitkratzer, Zeitkratzer & Keiji Haino, Zenial, Zimmers Hole, Zs, Zu, Zu & Nobukazu Takemura , Zweizz, Żółte Kalendarze, Żywizna (raphael Rogiński / Genowefa Lenarcik), Ulan Bator, Ultravox, Ulver, Una Bestia Incontrolable, Undivided, Unkle, Unsane, Unstable Routine w popupmusic